Sažetak | Toplinska obrada materijala važan je i sveprisutan postupak poboljšavanja svojstava materijala. Toplinskom obradom najviše se obrađuju čelici. Svrha je dobiti svojstva koja će odgovarati primjeni. Koliko je toplinska obrada važna govori i to da bilo koja konstrukcija, strojni dio ili uređaj nije napravljen a da se za dobivanje dijelova, koji trebaju biti poboljšani kako bi odgovarali zahtjevima za određeni dio, nije koristila toplinska obrada. Toplinskom obradom čelika mogu se tako dobiti najraznovrsnija svojstva kao što su tvrdoća, čvrstoća, žilavost, udarna radnja loma, statička te dinamička izdržljivost, a sve to zahvaljujuću raznim vrstama toplinske obrade.
Za tretiranje strojnog dijela odabrano je indukcijsko kaljenje kao vrsta toplinske obrade čija primjena se odnosi na bilo kojih električni vodljiv materijal.
Na osnovi podatka iz stručne literature odabran je čelik povoljan za površinsko kaljenje. Odabran je čelik iz skupine čelika za poboljšavanje. Čelik oznake EN C45E. Razlog tome je što se čelicima za poboljšavanje mogu postići velika otpornost na trošenje, dinamička izdržljivost površinskih dijelova te se mogu uspješno površinski zakaliti. Također važno je da se mehanička svojstva u sredini presjeka ne mijenjaju, odnosno čvrstoća, istezljivost, žilavost te dinamička izdržljivost ostaju u istim vrijednostima.
Nakon provedenog indukcijskog kaljenja na strojnom dijelu DN-15.29 i nakon provedene analize dobiven je željeni rezultat. Početna tvrdoća od 87 HRB (Rockwell-a B) obratka povećana je na zahtjevanu tvrdoću od 58 HRC-a (Rockwella C). Na osnovi rezultata ispitivanja dokazana je praktična primjena ove vrste kaljenja te se može zaključiti da je opravdan odabir metode da se postignu tražena svojstva.
Došlo se do zaključka da je indukcijsko kaljenje kao vrsta površinskog kaljenja jako dobar i pouzdan postupak povećanja tvrdoće površinskih dijelova strojnih dijelova. Isto tako postoji nedostatak ukoliko su zahtjevi da strojni dio bude dobro prokaljen što znači da se postigne što veća tvrdoća po cijelom presijeku obratka. Problem je u tome što se kod indukcijskog kaljenja visokofrekventne struje potiskuju u površinske dijelove obratka i u tome leži nemogućnost potpunog prokaljivanja strojnog dijela.
Indukcijsko kaljenje je brz, prilagodljiv, čist, siguran postupak kaljenja koji se lako kontrolira pomoću raznih softvera, te ima mogućnost točnog ponavljanja sa istim parametrima. Njegova primjena je prisutna u gotovo svakoj proizvodnji jer osim čelika indukcijskom kaljenju se mogu podvrgnuti keramika te polimerni materijali uz određene modifikacije.
Zupčanici, lančanici, vretena, svornjaci, bregaste osovine, koljenaste osovine, vratila, cilindri, noževi, pile, te cijela automobilska industrija primjeri su gdje se indukcijsko kaljenje uspješno koristi i ima svoju primjenu. |